Покроковий опис шапки англійською резинкою.
Шапка в'яжеться спицями, по колу.
• Необхідні навички – уміння в'язати лицьові та виворітні петлі.
Потрібний матеріал.
1. Кругові спиці довжиною 80см та 40см номер 4.
2. Сантиметрова стрічка.
3. Маркери 4шт, щоб відзначити початок кожного клину і початок ряду.
4. Голка з широким вушком.
5. Ножиці.
6. Пряжа супер кид мохер CAMELOT. Склад: 67% супер кідмохер, 3% мериносова шерсть, 30% поліамід. 50г/500м. Витрата 2 мотка. В'язати у 4 нитки на спицях номер 4.
Пряжа Ангора 80. Склад: 80% ангора, 20% поліамід. 100г/650м. Витрата 100г на 2 нитки.
Пряжа Пух норки. Склад: 95% норки пух, 5% поліамід. 50г/350м. Витрата 2 мотка норки і одна котушка додаткової нитки. В'язати в 2 нитки норки плюс дві додаткові нитки з котушки на спицях номер 4.
Рекомендація щодо вибору пряжі та спиць.
Дану модель шапки можна зв'язати з будь-якого іншого мохера, орієнтуйтеся на метраж оригінальної пряжі.
Пух норки буває із різною етикеткою. Кожному мотку з ніркою йде котушка з додатковою ниткою. Ця нитка є стабілізатором у полотні. Для в'язання цієї моделі я рекомендую обов'язково її використовувати. Тактильно пряжа з різними етикетками не особливо відрізняється. Пухнастість залежить від партії. Наприклад: один колір з синьою етикеткою може бути дуже пухнастим, а наступна партія цього кольору може значно відрізнятися. Це похибки виробника.
На мій погляд, пухнаста і м'яка норка – це з синьою, жовтою та червоною етикетками. Кольори з більш натуральним фарбуванням (сірий, бежевий, молочний) - найпухнастіші.В'язати мохер і нірку на металевих спицях не зовсім зручно, пряжа пухнаста і сильно ковзає на спицях, тому складно регулювати натяг нитки. Раджу в'язати на дерев'яних спицях. Я в'яжу роз'ємними бамбуковими спицями ChiaoGoo, волосінь TWISTRedLase від ChiaoGoo. Віддаю перевагу роз'ємним спицям, тому що в'яжу туго і, щоб прискорити процес в'язання і прибрати зайву напругу на руки, ліву спицю прикручую до волосіні на розмір менше правої.
Права спиця – основна, а ліва – допоміжна. Коли ліва спиця меншого розміру, то петлі можна вільно пересувати. Це прискорює процес в'язання і дозволяє уникнути рядності. Якщо у вас немає під рукою роз'ємних спиць, можна використовувати не роз'ємні. Головне вибирайте дерев'яні. Можна взяти такі бренди як: LYKKE чи Seeknit.
Зразок та розрахунок необхідної кількості петель.
Зв'язати зразок лицьовою гладдю поворотними рядами, випрати і висушити. В'язати зразок необхідно тим самим номером спиць, що і саму шапку. Приклавши лінійку, вимірюємо скільки петель в 10см.
У моєму зразку за 10 сантиметрів виходить 22 петлі.
Для більш точного результату, я раджу в'язати зразок відразу англійською резинкою по колу. Так як щільність зразка лицьовою гладдю та англійською резинкою може значно відрізнятися. Моя щільність у зразку лицьовою гладдю та англійською резинкою – однакова.
Тепер необхідно розрахувати кількість петель на потрібний об'єм голови, для прикладу візьмемо стандартний дорослий розмір з ОГ 56-57см. Для того, щоб дізнатися скільки петель в одному сантиметрі, потрібно 22:10 = 2,2.
2,2 петлі в одному сантиметрі.Шапка англійською резинкою в процесі носіння розтягується, тому потрібно врахувати цей момент. І при розрахунку петель відібрати 30% на розтяг.
Для того щоб дізнатися необхідну кількість петель на певний розмір, наприклад, на дорослу людину з ОГ 56-57см, потрібно порахувати:
2,2 петлі х ОГ 56см – 30% = 86,24.
Примітка.
Так як при формуванні верхівки будемо ділити її на 4 рівних кліна, при цьому потрібно, щоб кожен клин закінчувавсявидавничною петлею, необхідно округлити кількість петель таким чином, щоб воно було кратно 8.
У моєму випадку 86,24 округляємо меншу сторону до 80 петель.
Під час розрахунку петель на шапку обов'язково потрібно врахувати ці нюанси.
За таким алгоритмом можна розрахувати кількість петель, виходячи з вашої щільності і будь-якої пряжі, яку Ви використовуєте.
Виходячи зі свого досвіду, і орієнтуючись на свою щільність, наведу нижче розрахунки петель на кілька розмірів.
Для шапки з одним відворотом і з двома відворотами я набираю однакову кількість петель:
1. ОГ 53-54см (підлітки) 64 петлі.
2. ОГ 54-56см 72 петлі.
3. ОГ 57-59см 80 петель.
Для дітей така модель шапки не зовсім зручна, тому в розмірній сітці немає дитячих варіантів, але якщо ви хочете зв'язати, то змістіть загальну кількість петель розміру з ОГ 53-54см на 8 петель в меншу сторону.
Для того, щоб зв'язати шапку за моїми розрахунками, необхідно потрапити максимально в мою щільність. Щільність можна відрегулювати розміром спиць, наприклад: якщо в'яжете вільно, візьміть спиці на підлогу розміру менше, а якщо навпаки туго, тоді більшого розміру. Також щільність можна відрегулювати колоскладання ниток.
Щоб дізнатися необхідну висоту, потрібно вимірятиглибину голови.
На малюнку позначено цифрою 2.Вимірявши глибину, ділимо це число на два, але у нас шапка сотворотом тому до числу додається 7смна відворот. Для шапки з подвійним відворотом додаємо ще 7 см.
Саме стільки сантиметрів необхідно пров'язати у висоту добавок. Шапка англійською резинкою витягується у висоту після прання, тому занадто багато у висоту не в'яжемо.
Дану модель можна буде пов'язати як з подовженою маківкою, так і строго по голові.
Нижче в описі буде докладний приклад.
Умовні позначення.
• Лиц – лицьова петля.
• Вив – виворітна петля.
• 3 петлі разом з нахилом вліво (одну лицьову з накидом зняти, виворітну та наступну лицьову з накидом пров'язати разом лицьовою і протягнути через зняту лицьову снакидом).
• Кількість петель для всіх розмірів буде вказана в тексті, дужках, через кому (,).
Далі буде докладний пепельний опис для всіх розмірів.
Примітка:
Для того, щоб з одного мотка в'язати в дві нитки, одну нитку беремо від клубка, а другу витягаємо з центру клубка.
Опис я в'яжу спицями номер 4, права спиця в мене робоча основного розміру, а ліву допоміжну, я беру на розмір менше, номер 3 або 3,25. З мохера в'яжемо в 4 нитки, з нірки в дві нитки плюс дві додаткові котушки.
Якщо в'яжете невеликий розмір не дуже зручно в'язати перший ряд на спицях з ліскою 40см. Можна пров'язати перший ряд на спицях з довгим лісом способом Magicloop, або на панчішних спицях.
На спиці 40 см номер 4 набираємо звичайним способом 65 (73, 81) петель. 64 (72, 80) петель на основне полотно, одна - для замикання в коло.
З'єднуємо петлі у коло.
Для шапки з одним відворотом необхідно розгорнути в'язання після того, як з'єднали в коло. Це робиться для того, щоб на зворотному набірний ряд виглядав красиво.
Для шапки з подвійним отворотом нічого не розвертаємо.
Шапка в'яжеться англійською резинкою. Перший настановний ряд я не в'яжу, а відразу починаю сузора. Роблю це спеціально для того, щоб край був еластичним.
Я в'яжу лицьові та виворітні петлі класичним способом!
• 1 ряд: 1 особа, 1 петлю знімаємо з накидом. Продовжуємо цідії до кінця ряду.
• 2 ряд: 1 лицьову знімаємо з накидом (накид робимо до себе), 1виворіт пров'язуємо разом з накидом виворітною петлею. Продовжуємо ці дії остаточно ряду.
• 3 ряд: 1 лицьову пров'язуємо разом з накидом лицьовою петлею, 1 виворітну знімаємо з накидом (накид робимо до себе). Продовжуємо ці дії остаточно ряду.
Таким чином продовжуємо чергувати 2 і 3 ряди до необхідної висоти шапки.
Розраховуємо необхідну висоту шапки до зменшення.
Для визначення висоти шапки необхідно знати мірки, а саме глибину (на малюнку 1 зазначена ця мірка цифрою 2).
У моєму випадку ця мірка становить 36см, ділимо це число на два, виходить 18см. На відворот додаємо ще 7см, виходить 18 + 7 = 25см висота шапки з одним відворотом до зменшень.
Малюнок 1.
Для шапки з двома відворотами додаємо ще 7см, виходить 18 + 7 + 7 = 32см висота шапки з подвійним відворотом до зменшень.
Малюнок 2.
На закриття маківки йде 6-8 см в залежності від розміру. У цьому випадку виходить шапка з подовженою маківкою. Якщо у Вас глибина голови більша, значить і у висоту до зменшень необхідно пров'язати більше сантиметрів.Якщо ви хочете зв'язати шапку по голові, без подовження, необхідно від того числа, яке вийшло при вимірі глибини, відібрати 2-3 сантиметри.
Наприклад: глибина у мене 36см, поділяю на два, отримую 18 і забираю 2-3см. отримую 15-16см, плюс відворот 7см. У результаті для шапки з одним відворотом без подовженої маківки необхідно пров'язати 22см від початку і до зменшень. Для шапки з двома відворотами 28-29см.
Враховуйте обов'язково той момент, що шапка після прання витягується ще на пару сантиметрів у висоту.
Закриття верхівки.
Загальна кількість петель ділимо на 4 рівних клина.
Перший ряд з зменшенням обов'язково повинен починатися з того ряду, де необхідно буде пров'язувати лицеву разом з накидом.
Для ОГ (53-54) см – по 16 петель у кожному клині.
Для ОГ (54-56) см – по 18 петель у кожному клині.
Для ОГ (57-59) см – по 20 петель у кожному клині.
Таким чином кожен клин буде закінчуватися свідомою петлею. Зменшення будемо робити перед цією споконвічною петлею.
Для того, щоб малюнок в англійській резинці не збивався, зменшувати необхідний зрозуміння.
Нижче детально розписаний принцип зменшення для всіх розмірів.
Для зручності нумерація рядів починається спочатку.
• 1 ряд зменшень: 1 лицьову пров'язуємо разом з накидом лицьовою петлею, 1 виворіт знімаємо з накидом, в'яже таким чином ще 10 (12, 14) петель. Далі 3 петлів місці з нахилом вліво (одну лицьову з накидом зняти, виворітну і наступну лицеву з накидом пров'язати разом лицьовою і протягнути через зняту лицеву з накидом), 1 виворітну знімаємо з накидом. Таким чином ми зменшили відразу двіпетлі в одному клині. Продовжуємо ці дії до кінця ряду.
• 2 ряд: 1 лицьову знімаємо з накидом, 1 виворітну пров'язуємо разом з накидом виворітною петлею.
Продовжуємо ці дії остаточно ряду, тобто. в'яжемо ряд без зменшень.
• 3 ряд: 1 лицьову пров'язуємо разом з накидом лицьовою петлею, 1 виворітну знімаємо з накидом. Продовжуємо ці дії до кінця ряду.
• 4 ряд: 1 лицьову знімаємо накидом, 1 виворітну пров'язуємо разом з накидом виворітною петлею.
Продовжуємо ці дії до кінця ряду.
• 5 ряд: 1 лицьову пров'язуємо разом з накидом лицьовою петлею, 1 виворітну знімаємо з накидом. Продовжуємо ці дії до кінця ряду.
• 6 ряд: 1 лицьову знімаємо з накидом, 1 виворітну пров'язуємо разом з накидом виворітною петлею.
Продовжуємо ці дії до кінця ряду.
• 7 ряд зменшень: 1 лицьову пров'язуємо разом з накидом лицьовою петлею, 1 виворіт знімаємо з накидом, в'яже таким чином ще 8 (10, 12) петель. Далі 3 петлів місці з нахилом вліво (одну лицьову з накидом зняти, виворітну і наступну лицеву з накидом пров'язати разом лицьовою і протягнути через зняту лицеву з накидом), 1 виворітну знімаємо з накидом. Продовжуємо ці дії до кінця ряду. Тобто. чергуємо ряд із зменшенням і п'ять рядів без зменшення.
• 8, 9, 10, 11, 12 ряд: в'яжемо по малюнку, без зменшення, продовжуючи візерунок англійською резинкою.
• 13 ряд зменшень: 1 лицьову пров'язуємо разом з накидом лицьовою петлею, 1 виворіт знімаємо з накидом, в'яже таким чином ще 6 (8, 10) петель.
Далі 3 петлів місці з нахилом вліво (одну лицьову з накидом зняти, виворітну і наступну лицеву з накидом пров'язати разом лицьовою і протягнути через зняту лицеву з накидом), 1 виворітну знімаємо з накидом.
Продовжуємо ці дії до кінця ряду.• 14, 15, 16, 17, 18 ряд: в'яжемо по малюнку, без зменшень, продовжуючи візерунок англійською резинкою.
• 19 ряд зменшень: 1 лицьову пров'язуємо разом з накидом лицьовою петлею, 1 виворіт знімаємо з накидом, в'яже таким чином ще 4 (6, 8) петель. Далі 3 петлів місці з нахилом вліво (одну лицьову з накидом зняти, виворітну і досліджувальну лицеву з накидом пров'язати разом лицьовою і протягнути через зняту лицеву з накидом), 1 виворітну знімаємо з накидом. Продовжуємо ці дії до кінця ряду.
Далі для зручності кожен розмір буде розписаний окремо.
Для ОГ (53 -54) см:
• 20, 21, 22 ряд: в'яжемо по малюнку, без зменшення, продовжуючи візерунок англійською резинкою.
• 23 ряд зменшень: 1 лицьову пров'язуємо разом з накидом лицьовою петлею, 1 виворіт знімаємо з накидом, в'яжемо таким чином ще 2 петлі. Далі 3 петлів місці з нахилом вліво (одну лицьову з накидом зняти, виворітну і наступну лицеву з накидом пров'язати разом лицьовою і протягнути через зняту лицеву з накидом), 1 виворітну знімаємо з накидом. Продовжуємо ці дії до кінця ряду.
• 24 ряд: 1 лицьову знімаємо з накидом, 1 виворітну пров'язуємо разом з накидом виворітною петлею.
Продовжуємо ці дії до кінця ряду.
• 25 ряд: 1 лицьову пров'язуємо разом з накидом лицьовою петлею, 1 вив. Продовжуємо ці дії до кінця ряду.
На спицях залишилося 24 петлі. Обрізаємо робочу нитку і за допомогою голки з широким вушкам - стягуємо маківку.
Для ОГ (54 -56) см:
• 20, 21, 22 ряд: в'яжемо за малюнком, без зменшень, продовжуючи візерунок англійською резинкою.
• 23 ряд зменшень: 1 лицьову пров'язуємо разом накидом лицьовою петлею, 1 виворіт знімаємо з накидом, в'яжемо таким чином ще 4 петлі. Далі 3 петлі місця з нахилом вліво (одну лицьову з накидом зняти, виворітну і наступну лицеву з накидом пров'язати вмісцевою і протягнути через зняту лицеву з накидом), 1 виворітну знімаємо з накидом. Продовжуємо ці дії до кінця ряду.
• 24, 25, 26 ряд: в'яжемо за малюнком, без зменшень, продовжуючи візерунок англійською резинкою.
• 27 ряд зменшень: 1 лицьову пров'язуємо разом з накидом лицьовою петлею, 1 виворіт знімаємо з накидом, в'яжемо таким чином ще 2 петлі. Далі 3 петлі місця з нахилом вліво (одну лицьову з накидом зняти, виворітну і наступну лицеву з накидом пров'язати вмісцевою і протягнути через зняту лицеву з накидом), 1 виворітну знімаємо з накидом. Продовжуємо ці дії до кінця ряду.
• 28 ряд: 1 лицьову знімаємо з накидом, 1 виворітну пров'язуємо разом з накидом виворітною петлею.
Продовжуємо ці дії до кінця ряду.
• 29 ряд: 1 лицьову пров'язуємо разом з накидом лицьовою петлею, 1 вив. Продовжуємо ці дії до кінця ряду.
На спицях залишилося 24 петлі. Обрізаємо робочу нитку і за допомогою голки з широким вушкам - стягуємо маківку.
Для ОГ (57 -59) см:
• 20, 21, 22, 23, 24 ряд: в'яжемо по малюнку, без зменшень, продовжуючи візерунок англійською резинкою.
• 25 ряд зменшень: 1 лицьову пров'язуємо разом з накидом лицьовою петлею, 1 виворітну знімаємо з накидом, в'яжемо таким чином ще 6 петель.Далі 3 петлів місці з нахилом вліво (одну лицьову з накидом зняти, виворітну і наступну лицеву з накидом пров'язати вместилевої і протягнути через зняту лицеву з накидом), 1 виворітну знімаємо з накидом. Продовжуємо ці дії до кінця ряду.
• 26, 27, 28 ряд: в'яжемо за малюнком, без зменшень, продовжуючи візерунок англійською резинкою.
• 29 ряд зменшень: 1 лицьову пров'язуємо разом з накидом лицьовою петлею, 1 виворіт знімаємо з накидом, в'яжемо таким чином ще 4 петлі. Далі 3 петлів місці з нахилом вліво (одну лицьову з накидом зняти, виворітну і наступну лицеву з накидом пров'язати вместилевої і протягнути через зняту лицеву з накидом), 1виворіт знімаємо з накидом. Продовжуємо ці дії до кінця ряду.
• 30, 31, 32 ряд: в'яжемо по малюнку, без зменшень, продовжуючи візерунок англійською резинкою.
• 33 ряд зменшень: 1 лицьову пров'язуємо разом з накидом лицьовою петлею, 1 виворіт знімаємо з накидом, в'яжемо таким чином ще 2 петлі. Далі 3 петлів місці з нахилом вліво (одну лицьову з накидом зняти, виворітну і наступну лицеву з накидом пров'язати вместилевої і протягнути через зняту лицеву з накидом), 1 виворітну знімаємо з накидом. Продовжуємо ці дії до кінця ряду.
• 34 ряд: 1 лицьову знімаємо з накидом, 1 виворітну пров'язуємо разом з накидом виворітною петлею. Продовжуємо ці дії до кінця ряду.
• 35 ряд: 1 лицьову пров'язуємо разом з накидом лицьовою петлею, 1 вив. Продовжуємо ці дії до кінця ряду.
На спицях залишилося 24 петлі. Обрізаємо робочу нитку і за допомогою голки з широким вушкам - стягуємо маківку.
Дана шапка має два допустимі варіанти, так як візерунок англійська резинка двосторонній. Можна вивернути шапку, і маківка буде виглядати трохи інакше, але теж цікаво. У цьому варіанті буде виражена доріжка з лицевих.
ВТО (волого-теплова обробка).
Вироби з мохера і ангори потребують різного догляду.
Я використовую спеціальні засоби для пухнастої пряжі.
Спеціально розроблене для підняття ворсу. Формула без піни не дозволить натуральним волокнам звалюватися в процесі прання. Видаляє запах вовни. Пом'якшує пряжу.
Невелику кількість засобів розчиняю в теплій, але не гарячій воді.
І праю шапку руками. Після, полощу в чистій воді тієї ж температури. Віджимаю руками. Після прання кладу на рушник, загортаю і добре віджимаю руками. Струшую інтенсивно руками.
Сушу на рівній поверхні у розправленому вигляді.
Після висихання шапку з мохера трохи начісують. Використовую для цього щітку із жорсткою щетиною.Можна придбати спеціальну у зоомагазині.
Вироби ізангори/норки.
Для того, щоб змити просочення з пряжі, шапку праю руками в гарячій воді, з додаванням засобу для прання.
Полощу в чистій воді цієї ж температури. Я віджимаю шапку в рушник, але можна віджимати вироби з нірки в пральній машині при невеликих обертах, попередньо помістивши шапку в спеціальний мішечок для прання. Придбати його можна в господарських магазинах. Після того, як кожали шапку, надягає її на руки і інтенсивно струшую.
Сушити на рівній поверхні в розкладеному вигляді. Після висихання шапку продуваю феном, холодним повітрям. Шапки ізангори/норки неначісую.
Шапка готова!
Приємного в'язання!