Деколи ті, хто любить в'язання, забувають про необхідність розрахунку витрати пряжі. Для багатьох цей процес здається нудним та довгим.  Інша справа сидіти собі і в'язати гарні, корисні та оригінальні речі. Добре, якщо пряжі у вас є із запасом на будь-яке втілення вашої фантазії. А якщо необхідно визначитися, скільки грам або моточків потрібно купити конкретно під ваш проект? Для цього і рахують майбутню витрату пряжі. Приділіть пару хвилин читанню статті, щоб ваш виріб не виявився незакінченим через брак ниток.

Скільки потрібно пряжі на один виріб?

Якщо у вас є опис, за яким ви в'яжете виріб, швидше за все, там вказано необхідну кількість пряжі, товщину спиць і щільність в'язання. Вам потрібно просто зв'язати зразок, який буде відповідати заданим параметрам. Але де ви бачили стандартні постаті? Зазвичай модель потрібно адаптувати під себе, адже мало у кого з нас стандартна постать. Часто доводиться вкорочувати чи подовжувати рукави, зменшувати чи збільшувати полотно у талії чи грудях. Разом з цим вам неодмінно доведеться скоригувати витрати пряжі при в'язанні.

А якщо модель майбутнього виробу – це результат вашої творчості і ви змушені в'язати без опори на джерело? І тут обов'язково доведеться розраховувати витрату кількості пряжі, враховуючи особливості кожного виду ниток. Завжди краще придбати пряжу із запасом. Краще нехай у вас залишиться невеликий зайвий моточок, ніж зовсім трохи не вистачить і виріб лежатиме незакінченим.

Секрети розрахунку щільності в'язання 

Слід пам'ятати також, що будь-який візерунок та арани збільшують витрату пряжі в порівнянні зі звичайною гладдю. Тому, якщо ниток у вас впритул, то в'яжіть просте полотно, без кіс, аранів і візерунків. Тому сміливо в'яжіть ажурні візерунки, якщо не впевнені, що пряжі у вас достатньо. Підберіть відповідні спиці – як правило, їх діаметр повинен бути вдвічі більшим за товщину пряжі. Щоб ваше в'язання було рівним і акуратним, петелька до петельки, в'яжіть, не розтягуючи петлі. Кожна петля повинна щільно облягати спицю. Якщо пряжа у вас пухнаста, або має ворс, спробуйте взяти товстіші спиці, тоді витрата пряжі вийде економічнішою.

Помічники з розрахунку пряжі 

У мережі ви можете знайти калькулятор витрати пряжі, де можна розрахувати зразкову витрату ниток на ваш виріб. Але майте на увазі, що жоден калькулятор не знає щільності вашого в'язання, тому завжди порівнюйте дані калькулятора зі зразком. 

До початку в'язання визначте параметри виробу, зв'яжіть невеликий зразок та подивіться, скільки на нього пішло ниток. Порахуйте густину в'язання. Зробити це можна, знаючи кількість петель у ряду та кількість рядів у вашому полотні. Після цього зважте свій зразок на кухонних терезах. Так ви точно знатимете, як розрахувати необхідну кількість пряжі. Однак при в'язанні зразка обов'язково пам'ятайте, що розрахунки слід проводити після прання та відпарювання.

Можна також здійснити розрахунки за допомогою маркера. Для цього треба знати, який метраж пряжі у вашому моточку чи бобіні. Встановіть маркери, відмірявши рівно метр пряжі та пров'яжіть бажаним візерунком. Ви побачите, на скільки петель вистачило одного метра пряжі. Тепер можна сміливо ділити загальну кількість петель на цифру, що вийшла після вив'язування пробного «метра». В результаті ви отримаєте метраж пряжі, необхідний для в'язання виробу. 

Якщо ви в'яжете з ниток, обов'язково записуйте артикул, довжину пряжі на 100 гр і вагу вашої бобінки. Пам'ятайте, що при в'язанні в кілька ниток ви отримаєте інше значення витрати, ніж при в'язанні в одну нитку. Перерахуйте кілька разів, поки не будете впевнені в точності ваших обчислень.

Можна також знайти в інтернеті таблиці витрати пряжі, де зібрані зразкові розрахунки для різних виробів. Скористатися такою таблицею можна у випадку, якщо ви навіть приблизно не уявляєте, скільки пряжі краще купити. 

Вашими помічниками у розрахунках завжди будуть кухонні ваги, сантиметрова стрічка та здоровий глузд! Пробуйте, експериментуйте, в'яжіть досвідчені зразки та візерунки з різної пряжі. Це допоможе вам набити руку та отримати уявлення про те, скільки пряжі необхідно на виріб. Якщо орієнтуватися на масу пряжі, то зразкова витрата для зимової пряжі середньої товщини: 

— Жіночий светр 300-700 грам
— Чоловічий светр 700-1100 грам 
— Шапка 50-100 грам 
— Шарф 200-300 грам