Необхідні навички: в'язання лицьових і виворітних петель, виконання накидів, пров'язування 2 і 3 разом лицьової/виворітної з нахилом вправо/вліво (уміння дотримуватися нахилів бавовни при в'язанні як по лицьовій, так і по виворотній стороні), італійський набір петель, закриття петель, вміння читати схеми, уважність.

Розмір.

По обхвату грудей 77-84 (85-92, 93-100, 101-108) см і середній зріст 168см, що умовно відповідає розмірам XS (S, M, L).

Тут і далі різні дані для розмірів наведені в дужках.

Конструктивні особливості.

Укорочений жилет-топ "Бароко" зі свободою облягання близько 12см та глибокими проймами.

Жилет в'яжеться єдиною деталлю. Спочатку корпус знизу вгору до пройм, потім поділ на перед/спинку. Виконуються плечові шви. По краях горловини та проймів виконуються обв'язки.

Матеріали.

Пряжа сумішова 50% кашемір, 50% шовк; 360 м/100г. Потрібно 180 (200, 225, 250) г або 650 (720, 800, 900) м. Витрата вказана при довжині по викрійці на середній зріст. Під час коригування довжини витрата зміниться.

Підійде будь-яка бавовняна пряжа, льон, шовк або пряжа в суміші з бавовною, шовком, льоном та ін. метражем близько 300-360м/100г, з якої можна потрапити у вказану щільність і при цьому отримати бажану фактуру полотна По витраті слід орієнтуватися на загальну витрату в метрах, а не в грамах, т.к. вся пряжа має різний метраж, і товстішої пряжі  в грамах піде більше, ніж тоншої.

Інструменти.

̶  кругові спиці 3,5мм (або інші, що забезпечують зазначену щільність);

̶  додаткові кругові спиці 2,75мм (або інші для в'язання резинок, які будуть підібрані при в'язанні зразка);

̶  гачок (для забирання кінчиків);

̶  голка (для виконання плечових швів та закриття резинок).

Густина.

25 п. х 32 р. = 10см х 10см ажурним візерунком на спицях 3,5мм після ВТО.

30 п. х 46 р. = 10см х 10см схрещеною гумкою 1х1 на спицях 2,75мм після ВТО.

Список скорочень.

п. – петля;

р. - ряд;

лиц. - лицьова петля;

вив. - виворітна петля;

лиц.скр. - лицьова схрещена петля;

вив.скр. - виворітна схрещена петля;

ЛС – лицьова сторона;

ВС – виворітна сторона;

2 раз. лиц. пр. - 2 петлі разом лицьової з нахилом вправо (= 2 петлі разом лицьової);

2 раз. лиц. л. – 2 петлі разом лицьової з нахилом вліво (= протяжка: 1 петлю зняти як лицьову, 1 лицу, протягнути пров'язану петлю через зняту);

2 раз. вив. пр. - 2 петлі разом виворітної з нахилом вправо (= 2 п. разом виворітної);

2 раз. вив. л. - 2 петлі разом виворітної з нахилом вліво (= зняти по черзі 2 петлі як лицьові, повернути їх на ліву спицю, пров'язати разом виворітною за задню стінку).

3 раз. лиц. пр. - 3 петлі разом лицьової з нахилом вправо (= 3 петлі разом лицьової);

3 раз. лиц. л. – 3 петлі разом лицьової з нахилом вліво (= по черзі зняти 2 петлі як лицьові, 1 лицу, протягнути пров'язану петлю через зняті);

3 раз. вив. пр. – 3 петлі разом виворітної з нахилом вправо (= 3 п. разом виворітної);

3 раз. вив. л. – 3 петлі разом виворітної з нахилом вліво (= зняти по черзі 3 петлі як лицьові, повернути їх на ліву спицю, пров'язати 3 разом вив. за задні стінки);

3 раз. лиц. ц. – 3 петлі разом лицьової з центральною петлею зверху (= зняти 2 петлі одночасно як лицьові, 1 лицу, протягнути пров'язану петлю через зняті);

МПН – маркер початку низки.

Кромочні петлі входять у загальний рахунок петель і пров'язуються у кожному ряду. По ЛС – лицьовими, по ВС– виворітними.

Використовувані візерунки.

Резинка 1х1 схрещена (кругові ряди, парна кількість петель) 1-й ряд: *1 лиц.скр., 1 изн.скр., повторювати від * до кінця ряду. Повторювати ряд 1.

Малюнок 1. Візерунок «ажурний квадрат».

– На схемі позначені всі ряди.

– Непарні ряди йдуть ЛС, відповідно читаються зправа наліво.

– Парні ряди йдуть ВС, відповідно читаються зліва направо.

- Всі значки на схемі намальовані так, як вони виглядають по ЛС (один той самий значок пров'язується по-різному на ЛС та ВС).

- ВАЖЛИВО! дотримуватись нахилу при виконанні убавок, щоб не порушувався малюнок ажура.

- Шишечку можна в'язати, як запропоновано в умовних позначеннях або будь-яким іншим прийнятним для вас способом (спицями або гачком).

Малюнок 2. Умовні позначення до схеми.

Червоною рамкою обведено рапорт візерунка. Зверніть увагу, що у нижній частині схеми рапорт становить 2 п., у верхній – 31 п.

Малюнок 3. Візерунок «рельєфні доріжки».

Зразок.

Спиці 3,5мм. Набрати 33 петлі звичайним способом. Зв'язати за схемою "ажурний квадрат" 40 рядів.

Петлі закрити. Зразок випрати і дати йому відлежатися, після чого зробити виміри ажурного візерунка наступним чином:

Малюнок 4.

Для забезпечення заданої щільності в'язання ці заміри мають бути 10,5см.

ВАЖЛИВО! Обов'язково підберіть номер спиць, на якому ви потрапите в задану щільність. Зазначений номер спиць не гарантує попадання в задану щільність, т.к. манера в'язання у кожного своя.

У випадку, якщо замір завширшки вийшов більше 10,5см (тобто ваше в'язання більш пухке), потрібно змінити спиці більш тонкі. Якщо замір у ширину вийшов менше 10,5см (тобто ваше в'язання щільніше), потрібно змінити спиці на товстіші.

Відхилення від зазначеної щільності спричинить зміну розмірів готового виробу.

Також необхідно підібрати спиці для в'язання резинок. Резинки – важлива частина дизайну. Вони повинні красиво обрамляти весь жилет та стабілізувати пройми. Тому резинки мають бути зв'язані ЩІЛЬНО!

На квадрат ажурного візерунка (31 п.) припадатиме 38 п. резинки. При цьому резинка (після ВТО) не повинна ні фалдити, ні стягувати полотно. Вона лише оточує його.

На спиці на 1 мм тонше за основних набрати 38 п. і зв'язати 14 рядів схрещеною резинкою 1х1. Після ВТО повинні вийти такі виміри:

Малюнок 5.

У 10см виходить 30 п., а 14 р. дають висоту приблизно 3см.

Якщо в 10см по ширині потрапляє менше петель, слід зв'язати новий зразок на ще тонших спицях.

Початок роботи.

Перед початком роботи обов'язково прочитайте всю вступну інформацію та підберіть спиці, що забезпечують вказану щільність в'язання. Це будуть основні спиці. Також необхідно підібрати спиці для в'язання резинок. Все це підбирається у розділі зразок.

Резинка корпусу.

Спиці для резинки. Набрати італійським способом 276 (300, 324, 348) петель. Щоб край не фалдив, набір виконувати щільно, або виконати набір на ще тонших спицях, ніж спиці для резинок.

Не замикаючи коло, зв'язати 1 ряд порожнистою резинкою: *1 лиц., 1 зняти з ниткою перед роботою, повторювати від кінця до кінця ряду. Замкнути петлі в коло, підвівши останню петлю ряду до першої. Повісити МНР. Слідкуйте, щоб набірний ряд не перекрутився.

Зв'язати 16 рядів схрещеною резинкою 1х1.

Перехід до основного полотна.

Основні спиці.

Весь ряд в'яжеться лицьовими схрещеними!

*4 лиц.скр., 2 раз.лиц.скр., повторювати від * до кінця ряду. На спицях 230 (250, 270, 290) петель.

Корпус на початок пройм.

Петлі на спицях розподіляються так:

114 (124, 134, 144) перед, 114 (124, 134, 144) спинка, і по 1 петлі розділової між ними. Розділові петлі в'яжуться виворітними. На петлях спинки в'яжеться візерунок "рельєфні доріжки".

Повний рапорт візерунка «ажурний квадрат» складає 31 петлю та 40 рядів. У 5-му та 6-му рядах чергування лицьових та виворітних петель повинно бути безперервним при переході від одного рапорту до іншого.

Коригування на зріст.

У разі необхідності подовження топу на зріст або відповідно до своїх уподобань, після резинки в'яжеться неповний рапорт візерунка «ажурний квадрат» у висоту. Наприклад, при подовженні топу на 4 см, необхідно пров'язати додатково

14 рядів: з 27 по 40 ряди візерунка «ажурний квадрат» на петлях переда, і повний рапорт з 1 по 14 ряди візерунка «рельєфні доріжки» на петлях спинки.

Розподіл петель переда за розмірами.

XS (114 п.): 26 п. візерунка «ажурний квадрат» з 6-ї по 31-у петлю, 2 повних раппорта візерунка «ажурний квадрат», 26 п. візерунка «ажурний квадрат» з 1-ї по 26-у петлю.

S (124 п.): 4 повні рапорти візерунка «ажурний квадрат».

M (134 п.): 5 п. візерунка «ажурний квадрат» з 27-ї по 31-у петлю, 4 повних раппорта візерунка «ажурний квадрат», 5 п. візерунка «ажурний квадрат» з 1-ї по 5-ю петлю.

L (144 п.): 10 п. візерунка «ажурний квадрат» з 22-ї по 31-у петлю, 4 повних рапорта візерунка «ажурний квадрат», 10 п. візерунка «ажурний квадрат» з 1-ї по 10-у петлю.

Важливо! У неповних рапортах візерунка «ажурний квадрат» слід стежити, щоб кількість бавок відповідала кількості додатків для збереження загальної кількості петель.

Зв'язати у порядку 64 (64, 68, 70) ряду. На переді повторюється раппорт візерунка «ажурний квадрат» з 1-го до 40-го ряду. На спинці повторюється раппорт візерунка «рельєфні доріжки» з 1-го по 14-й ряд.

Т.к. в'язання йде круговими рядами, то в схемах усі ряди йдуть по ЛЗ і читаються зправа наліво.

Після пров'язування зазначеної кількості рядів закінчили 24-му (24-му, 28-му, 30-му) поруч за схемою «ажурний квадрат» на переді.

Далі полотно поділяється на перед та спинку. Обидві частини в'яжуться окремо. В'язання йде поворотними рядами. Слідкуйте за напрямком читання схеми та коректним пров'язуванням значків по ЛЗ та ІС!

Перед.

На петлях переда виконати закруглення пройм за схемою формування пройм для відповідного розміру. На схемах додатково позначено 2 ряди, що передують початку формування пройм, для кращого орієнтиру. Роботу за схемами починати з 25-го (25-го, 29-го, 31-го) ряду.

У 25-му (25-му, 29-му, 31-му) ряду закрити 4 (5, 5, 6) петлі, починаючи з розділової петлі (на схемі ця петля виділена червоними лініями). Після закриття зазначеної кількості петель на правій спиці залишиться одна петля. Вона буде кромковою. Між схемами правої та лівої частини формування пройм в'язати повні рапорти візерунка «ажурний квадрат» поточного ряду. Групи петель більше однієї закриваються плавним закриттям (див. нижче).

Далі скорочення петель йде за рахунок убавок поряд з кромковою. Ці убавки на схемі позначені на зеленому фоні.

Усунення сходів від закриття петель групами

У попередньому ряду перед закриттям чергової групи петель не дов'язувати останню петлю ряду, зняти її, не пров'язуючи. Розгорнути роботу. Зняти 2 петлі, протягнути одну через іншу. Закрити одну петлю. Продовжити закривати петлі звичним чином до зазначеної кількості.

Малюнок 6. Додаткові позначення до схем.

Пров'язавши всю схему, від початку формування пройм вийде 36 (38, 42, 42) рядів.

На спицях 64 (68, 74, 80) петлі.

Зв'язати ще 16 (22, 18, 22) рядів, стежачи за відповідністю убавок і добавок у неповних раппортах візерунка «ажурний квадрат».

Після пров'язування зазначеної кількості рядів закінчили 36-м (4-м, 8-м, 14-м) поряд схеми «ажурний квадрат».

У наступному, 37-му (5-му, 9-му, 15-му) ряду, закрити центральні 16 (16, 18, 18) петель і закінчити обидві сторони окремо, слідуючи схемі формування вирізу горловини для відповідного розміру. На схемах додатково позначено 2 ряди, що передують початку формування вирізу, для кращого орієнтиру. В'язання другого плеча починається з ВС приєднанням нитки до вирізу горловини.

Після закриття плечей залишити невеликі кінці ниток, достатні для виконання плечових швів.

Спинка.

На спицях 114 (124, 134, 144) петель спинки.

В'язання йде поворотними рядами. Уважно слідкуйте за коректним пров'язуванням візерунка «рельєфні доріжки» по ЛС та ВС. В'язання починається з ЛС.

Виконати заокруглення проймів у кожному 2-му ряду з обох боків (групи петель більше однієї закривати безступінчастим способом, одну петлю скорочувати убавкою 2 раз. поряд з кромковою):

XS: 1 раз 3 п., 3 рази по 2 п., 15 разів по 1 п.

S: 1 раз 3 п., 3 рази по 2 п., 18 разів по 1 п.

M: 1 раз 4 п., 3 рази по 2 п., 19 разів по 1 п.

L: 1 раз 4 п., 4 рази по 2 п., 19 разів по 1 п.

На спицях 66 (70, 76, 82) петлі. Спинка ширша за перед на 2 п.

Від початку пройм зв'язано 38 (44, 46, 48) рядів.

Зв'язати ще 36 (38, 38, 40) рядів.

У наступному ряду закрити центральні 24 (24, 26, 26) петлі та закінчити обидві сторони окремо. В'язання другого плеча починається з ВС приєднанням нитки до вирізу горловини.

З боку вирізу горловини безступінчасто закрити у кожному 2-му ряду:

XS, S: 1 раз 6 п., 2 рази по 3 п., 1 раз 2 п.

M, L: 1 раз 7 п., 2 рази по 3 п. 1 раз 2 п.

Одночасно! В останніх 3 (5, 5, 5) рядах вив'язування горловини виконати безступінчасте закриття плечей, як для переда:

XS: 1 раз 3 п., 1 раз 4 п.

S: 1 раз 3 п., 1 раз 2 п., 1 раз 4 п.

M: 2 рази по 3 п. 1 раз 4 п.

L: 2 рази по 4 п. 1 раз 5 п.

На одному плечі після закриття залишити нитку для подальшої обв'язки вирізу горловини.

Обв'язування горловини.

Виконати плечові шви, використовуючи залишені від закриття плечей передні нитки. Потім ниткою від закриття одного плеча спинки спицями для резинок набрати петлі по краю вирізу горловини:

- вздовж кромки з кромковою петлею (на вертикальних ділянках та на ділянці формування вирізу убавками біля кромкової) з кожного ряду по 1 п. Набір виконувати з проміжку між кромковою та сусідньою петлями;

- на ділянках з плавним закриттям 1 п. з кожної петлі під кіскою від закриття. За вирізом горловини переда набрано 82 (82, 86, 86) петлі, за вирізом горловини спинки;

- 56 (56, 60, 60) петель. Замкнути в'язання в коло, помістити МПН.

1-й ряд: всі петлі вив.

2-й ряд: усі петлі лиц.

Зв'язати 10 рядів схрещеною резинкою 1х1. Закрити голки петлі.

Обв'язування пройм.

На спиці для резинок набрати петлі по краю пройми, починаючи від середини пахви:

- вздовж кромки з кромковою петлею з кожного ряду по 1 п.

- на ділянках з плавним закриттям 1 п. з кожної петлі під кіскою від закриття.

На спицях 166 (180, 186, 196) петель. Замкнути в'язання в коло, помістити МПН.

1-й ряд: всі петлі вив.

2-й ряд: усі петлі лиц.

Зв'язати 10 рядів схрещеною резинкою 1х1, виконуючи убавки 2 раз. по малюнку на початку та в кінці 2-го, 3-го, 5-го, 6-го, 7-го, 9-го та 10-го рядів. Нахили убавок йдуть у бік бічної лінії.

На спицях 152 (166, 172, 182) петлі. Закрити голки петлі. Друга пройма обв'язується аналогічно.

Завершення роботи.

Заховати кінці ниток. Жилет-топ випрати, розкласти на горизонтальній поверхні, розправивши, дати висохнути. Звіритись із остаточними розмірами по викрійці. Готово!

Малюнок 7. Викрійка.

Схема формування пройм. Розмір XS.

Останні убавки на формування пройм (в 19-му ряду схеми) виконуються з допомогою крайніх петель сусідніх рапортів. Після них на спицях залишаються петлі двох повних рапортів візерунка «ажурний квадрат» та 2 кромкові.

Схема формування пройм. Розмір S.

Схема формування пройм. Розмір M.

Схема формування пройм. Розмір L.

Схема формування вирізу горловини. Розмір XS.

Схема формування вирізу горловини. Розмір S.

Схема формування вирізу горловини. Розмір M.

Схема формування вирізу горловини. Розмір L.